Meníte bytové jadro? S našimi tipmi to hravo zvládnete!

12.01.2019

Odolali ste prvej vlne rekonštrukcií bytových jadier alebo ste sa uchýlili len k čiastkovému riešeniu? Ak vás vaša hygienická zóna už vážne zlostí, zmeňte ju k lepšiemu.

7fotiekVeľa bytových jadier vytvára nosnú konštrukciu aj pre kuchynskú linku, pri prestavbe takýchto typov je rozumné myslieť aj na nové riešenie kuchyne. Autor: Robo Hubač a archív firiem

Potrebujete na to primeranú kôpku peňazí, štvorčekový papier a zopár informácií. Obklady, sanitu a armatúry si vyberiete podľa vlastného vkusu, my vám pripomenieme zopár technických otázok, ktoré treba pri prestavbe vyriešiť. Všetci majitelia bytov dnes už vedia, že zmeniť svoj životný priestor nie je až také náročné. Niekedy stačí nová záclona, koberec alebo maľovka.

Bytové jadro je však skutočná hlavná tepna bytu, a tak k nemu pristupujte rozvážne. Je to nielen tým, že sa dotýka životne dôležitých miestností, kúpeľne, WC a väčšinou aj kuchyne, rešpekt pri rekonštrukcii vyvolávajú hlavne stavebné úpravy a ochromenie bežného života domácnosti na niekoľko dní. Aby bola rekonštrukcia bytového jadra čo najbezbolestnejšia, musí byť premyslená a efektívna. Ako teda postupovať?

Papier znesie všetko

Náčrt plánovaného riešenia je nevyhnutnosť. Pustiť sa bez neho do rekonštrukcie kúpeľne a toalety je veľké dobrodružstvo. Mali by ste mať vyriešené umiestnenie záchoda, umývadla, práčky, vane či sprchovacieho kúta, obloženie a úpravu stúpačky, úpravu stropu, prívody a odvody vody a tiež rozvrhnutie elektriny. Takže si na začiatku pripravte "colštok", papier, pero a kalkulačku. Centimetre hovoria jednoznačnou a zrozumiteľnou rečou.

Nebráňte sa pomoci

Výber majstrov, ktorí budú prestavbu vykonávať, dobre zvážte. Rozobrať umakartové jadro zvládnu aj laici, len to môže trvať trochu dlhšie ako profesionálom. Pri stavbe múrov a odpájaní i zapájaní inštalácií odporúčame odbornú pomoc. Prestavba jadra trvá približne 10 dní. Ak vám je ľúto platiť stavbárom, prerátajte si, koľko dní dovolenky vás to bude stáť, možno zistíte, že sa vám to veľmi neoplatí. V každom prípade treba pri búraní rátať s pár hodinami hluku, prachu a neporiadku.

Rozvody a merače

Už pri odpájaní inštalácií treba venovať pozornosť všetkým zvislým rozvodom, čiže stúpačkám, ktoré obyčajne prechádzajú priestorom za WC, v technickej šachte. Tieto rozvody musia zostať zachované funkčné a dostatočne zakotvené. Nepohnete ani s inštalačnou šachtou. Práve naopak, musíte k nej zachovať voľný prístup, okrem iného aj preto, aby sa dalo vymeniť zvislé potrubie a boli dostupné merače spotreby vody.

Na stúpačky je viazané umiestnenie toalety, umývadla a vane alebo sprchovacieho kúta. Ich vzdialenosť od potrubia s odpadovou vodou je ohraničená dodržaním potrebného spádu vody. Čím ďalej od odpadu, tým vyššie musí byť položený odtok. Pri vedení rozvodov a inštalácií vám môžu pomôcť správne zvolené priečky, múriky, podhľady alebo stupienky.

Staviame nanovo

Nové bytové jadro môžete vytvoriť podľa pôvodného alebo nového pôdorysu. Steny sa môžu riešiť klasickou mokrou cestou alebo dnes veľmi obľúbenou suchou. Pri mokrom spôsobe sa rozvody zasekajú do muriva alebo potiahnu po povrchu stien a dodatočne obmurujú. Suchá inštalácia ponúka na umiestnenie rozvodov viac možností.

Systém sadrokartónových priečok a podhľadov je najuniverzálnejšia a najmenej náročná konštrukcia. Pomocou profilov vystužených na požadovaných miestach sa naň dá zavesiť hygienická keramika, skrinky i poličky. V medzere vnútri konštrukcie pohodlne vediete všetky rozvody na potrebné miesta. Ich výhody ocenia hlavne majitelia malých kúpeľní, kde ušetria veľa miesta.

Káble a rúrky sa dajú umiestniť aj do sadrokartónových stropných podhľadov spolu s efektnými svietidlami. Vhodné je dvojité opláštenie sadrokartónovej konštrukcie vyplnené minerálnou sklenou vlnou, ktorým dosiahnete viac zvukovej pohody.

Nežiaduci hluk

Pri rekonštrukcii bytového jadra netreba zabúdať ani na riešenie zvukovej izolácie. Keď sú technická šachta a WC nedostatočne zvukovo izolované, môžu cez ne prenikať do interiéru rušivé zvuky. Zdrojom prílišného hluku môžu byť rozvody potrubí, ale aj z iných častí budovy.

Pevné konštrukcie domov, ktoré tvoria tvárnice, tehly alebo železobetónové panely, totiž vedú vibrácie a zvukové vlny. Štandardná priečka vnútri bytov, ktorá nemá nosnú funkciu, má zväčša hrúbku 10 až 15 cm a podľa platnej normy by mala mať nepriezvučnosť 52 dB. Niektoré realizačné firmy však šachtu obostavajú ľahkými tvárnicami s hrúbkou len 5 - 7,5 cm. Preto ak chcete rušivé zvuky z jadra zadržať, mali by ste pevnú konštrukciu vybaviť vrstvou zvukovej izolácie, ktorá pohlcuje zvukové vlny.

Oznamovacie povinnosti

Pred rekonštrukciou jadra zahláste stavebné úpravy správcovi budovy a na miestnom úrade. Zásah do nosných stien si vyžaduje statický posudok a stavebné povolenie. O prerábke informujte aj susedov. Nezabudnite si zabezpečiť kontajner na stavebný odpad či odvoz odpadu na skládku.

Odborník radí

Miroslav Zliechovec, zvukové a tepelné izolácie Knauf Insulation

Ako sa brániť pred hlukom z inštalačnej šachty?

Technická šachta má byť dôkladne zvukovo izolovaná, izolácia má byť umiestnená zo všetkých strán, na ktorých susedí s obytnými miestnosťami. Tvárnice, ktoré sa na rekonštrukcie bytov používajú, sú slabý zvukový izolant. Porovnanie tvárnice s hrúbkou 10 cm a dvojitého sadrokartónu vyplneného minerálnou vlnou v tej istej hrúbke hovorí jasne: Tvárnica má nepriezvučnosť 35 - 37 dB, sadrokartónová konštrukcia dosahuje 53 - 56 dB. Rozdiel 20 dB je pri izolácii obytného interiéru markantný. Ideálna kombinácia na zvukovú izoláciu je minerálna vlna so sadrokartónom - vlna eliminuje zvuky s vyššími frekvenciami a tvrdší sadrokartón zas tóny v nižších frekvenčných hladinách. Na zabránenie prenosu zvuku majú byť všetky zvukovo-izolačné profily upevňované na stenu a strop podlepené tesniacou páskou, aby zabránili zvukovým mostom.

Rozpočet na nové bytové jadro

  • Pri vyžiadaní cenových ponúk si nechajte rozpísať jednotlivé položky a ceny za búracie práce, odvoz sute, nové rozvody všetkých inštalácií, stavebné práce, materiál.
  • Celková cena závisí od veľkosti bytového jadra, výberu materiálu a hygienických zariadení.
  • Cena práce za kompletnú prestavbu jadra býva 1 300 - 3 000 eur v závislosti od veľkosti a regiónu.
  • Celkový rozpočet na rekonštrukciu jadra s realizačnou firmou býva 2 500 - 5 000 eur vrátane materiálu a hygienických zariadení.

Postup prác pri rekonštrukcií jadra

  • Vybúranie jadra a odvoz odpadu
  • Odstavenie rozvodov a stúpačiek
  • Vybudovanie nového jadra v pôvodnej alebo novozvolenej veľkosti
  • Príprava a zrealizovanie elektrikárskych a vodárskych prác
  • Sieťkovanie, sadrokartónový strop, maľovanie stropu a neobložených stien a častí, ktoré bude vidieť, obmurovanie vane, príprava na sprchovací kút, montáž podlahy a obloženie stien

Foto:Robo Hubač a archív firiem

Autor: Pekné bývanie/Ingrid Kantorová                              08.12.2017  STAVBA A REKONŠTRUKCIA